„Najpierw Polska”, czyli prawo dla Polaków – petycja do Donalda Tuska

„Najpierw Polska”, czyli prawo dla Polaków – petycja do Donalda Tuska

donalda tuska

Zostaliśmy świadkami historii – Trybunał Konstytucyjny orzekł o wyższości prawa polskiego nad unijnym. Wywołało to medialną burzę i wiele nieprzychylnych reakcji ze strony unijnych polityków. To jednak decyzja, którą wspiera wielu Polaków, którzy wzięli udział w akcji „Najpierw Polska!”. Kampania ta wciąż trwa, pod apelem do lidera Platformy Obywatelskiej, Donalda Tuska, podpisało się ponad 8 000 osób apelujących o poszanowanie orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

donalda tuska

Wyrok TK w sprawie nadrzędności Konstytucji RP

Orzeczenie Trybunału zostało zaprezentowane w kluczowym momencie. Unia Europejska od dawna ewoluuje w kierunku federacji, w której stanowione prawo – będące wypadkową interesów najsilniejszych graczy – ma odgórnie kształtować rzeczywistość poszczególnych państw członkowskich. Choć postawa taka nie znajduje traktatowego uzasadnienia, Bruksela pragnie regulować nie tylko kwestie gospodarcze czy migracyjne, ale i przepisy dotyczące małżeństwa i rodziny poszczególnych krajów, tak by odpowiadały one autorytarnie określanemu katalogowi postępowych „wartości europejskich”.

Równocześnie, oficjalne stwierdzenie wyższości prawa polskiego nad unijnym wywołało polityczną lawinę. To orzeczenie, które stało się dla opozycji okazją do pogłębienia istniejącego konfliktu politycznego. Związane z tym możliwości dostrzegł także Donald Tusk, który – znów na czele Platformy Obywatelskiej – postanowił zmobilizować poparcie dla swej partii strasząc „Polexitem” i marginalizacją Polski na mapie europejskiej polityki.

Petycja społeczna do Donalda Tuska

Tuskowi nie idzie jednak tak wybornie, jakby się tego mógł spodziewać. Oprócz problemów wewnętrznych, musi też mierzyć się z rosnącą presją społeczną. Jednym z jej elementów jest akcja „Najpierw Polska”, zorganizowana przez Stowarzyszenie Piotra Skargi. Inicjatorzy tej społecznej petycji zauważyli, że działania polityczne, jakie podjął Donald Tusk doprowadziły do głosowania europosłów Koalicji Obywatelskiej przeciwko Polsce w sprawie nałożenia sankcji finansowych na nasz kraj.

Dlatego też sygnatariusze apelu „Najpierw Polska” apelują do Donalda Tuska, by przestał dzielić Polaków zbijając na tym polityczny kapitał. To kwestia zasadnicza, sprowadzająca się do przestrzegania polskiego prawa i norm ustrojowych. Podpis pod tym apelem złożyło już ponad 10 000 Polek i Polaków!