Sławomir Olejniczak: O moralnej odnowie życia osobistego i społecznego

Sławomir Olejniczak: O moralnej odnowie życia osobistego i społecznego

To wystąpienie nie trafiło na czołówki portali internetowych i gazet, ani też nie zdobyło milionowej oglądalności na YouTube, mimo, iż opublikował je w całości kanał PiotrSkargaTV. A powinni o tym przeczytać szczególnie młodzi Polacy, gdyż słowa Sławomira Olejniczaka, wygłoszone na krakowskim Kongresie Apostołów Fatimy, to niezwykle poruszająca i trafna diagnoza współczesnej Polski.

Uroczysty kongres, przeznaczony głównie dla regularnych darczyńców Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej oraz Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi, został zorganizowany w krakowskim Centrum Kongresowym ICE w maju 2017 roku, a więc w stulecie pierwszych objawień Matki Bożej w Fatimie. Wystąpienia z tego kongresu nie były transmitowane na żywo, ale znaczna ich część trafiła do sieci nieco później, za pośrednictwem internetowych mediów Stowarzyszenia. Wśród nich szczególną uwagę odbiorców przykuł prezes Stowarzyszenia Sławomir Olejniczak.

Sławomir Olejniczak – Wstęp

Zaczął on od krótkiego rysu społeczno-politycznego, obrazującego wybrane obszary życia społecznego, w których rewolucja neokomunistyczna odniosła największe sukcesy. O tym, jak zmienia się polska rzeczywistość nie trzeba nikogo przekonywać – wszak wystarczy odtworzyć dowolne wydanie wiadomości lub poczytać jakiekolwiek czasopismo sprzed 20 lat by zobaczyć, jak radykalnie zmieniły się tematy wtłaczane w społeczeństwo przez ośrodki władzy i media. Na kanwie tej perspektywy Sławomir Olejniczak wspomniał o rosnącej pladze rozwodów, o coraz mniejszym szacunku dla ludzkiej godności i życia (potęgowanym tzw. turystyką aborcyjną do pobliskich krajów, w których jeszcze łatwiej można zabić nienarodzone dziecko), o ekspansji lobby LGBT, które skutecznie wprowadza swoją agendę do szkół i uniwersytetów, a z trudem powstrzymywane jest jeszcze na poziomie legislacyjnym.

 

Po tej krótkiej i trafnej diagnozie, przeszedł on do wypunktowania najważniejszych aspektów działalności krakowskich organizacji katolików świeckich w ostatnich latach, realizowanych niezmiennie w myśl hasła „przebudźmy sumienia Polaków”. To właśnie od obudzonych sumień możliwy jest początek pracy przy odbudowie moralnej kondycji polskiej wspólnoty narodowej.

Sławomir Olejniczak – Kolejne Akcje Społeczne

W ramach wysiłków materialnych i duchowych grupy Apostolatu Fatimy, a także za pośrednictwem Stowarzyszenia i Instytutu Ks. Piotra Skargi udało się rozprowadzić po Polsce ponad milion poświęconych przez kapłanów cudownych medalików. Popularne w całym kraju breloki ze znakiem Krzyża oraz hasłem „Nie wstydzę się Jezusa” osiągnęły zawrotną liczbę 1,2 mln sztuk. Każdego roku udawało się także wydrukować i bezpłatnie rozprowadzić między 700 tys. a 1,1 mln kolorowych kalendarzy ściennych „365 dni z Maryją”, będących niezwykle skutecznym sposobem wizualnej prezentacji i promocji wizerunku Matki Bożej Fatimskiej. O tym, że wspomniane przez Sławomira Olejniczaka dzieła mają po latach piękną kontynuację, świadczą kolejne akcje Stowarzyszenia, jak choćby zrealizowana z powodzeniem inicjatywa dla Sudanu Południowego. W jej ramach polscy katolicy sfinansowali wybudowanie od podstaw i wyposażenie dwóch kaplic dla diecezji Yirol.

 

„Te dzieła, kropla po kropli, różaniec po różańcu, medalik po medaliku, nie byłyby możliwe bez naszego wspólnego zaangażowania” – wspominał prezes Stowarzyszenia. Nawiązywał przy tym do siły liczącego ponad 50 tys. osób ruchu Apostolat Fatimy, mówiąc: „Te kilkanaście lat istnienia Apostolatu naprawdę przyczyniło się i nadal przyczynia się do nawrócenia wielu osób. Tutaj, na łamach Przymierza z Maryją przynajmniej część z tych licznych świadectw jest publikowana. To są te dzieła, które Państwo dokonujecie”.

 

Sławomir Olejniczak Kim jest Sławomir Olejniczak co to Sławomir Olejniczak jak Sławomir Olejniczak kiedy Sławomir Olejniczak czy Sławomir Olejniczak może Sławomir Olejniczak wystąpienie Sławomir Olejniczak