Przypomnijmy o Rotmistrzu

rotmistrz

Choć większości Polaków działalność rotmistrza Pileckiego kojarzy się głównie z walką z okupantami w czasie II wojny światowej, Witold Pilecki rozpoczął służbę naszej ojczyźnie dużo wcześniej – wspomina portal PCh24.pl. Przypomnijmy kilka ważnych faktów z życia naszego wielkiego bohatera.

Jeszcze przed wybuchem pierwszej wojny światowej,Witold Pilecki wstąpił do harcerstwa, choć kategorycznie zabraniały tego władze rosyjskie. Tam uczył się pierwszych zasad konspiracji, które były mu bardzo pomocne w późniejszym życiu. W latach 1918-1921 dzielnie walczył podczas wojny z bolszewikami. Brał udział w obronie Grodna, walczył w Bitwie Warszawskiej czy w bitwie w Puszczy Rudnickiej.

Ochotnik

Czytaj też: Sławomir Olejniczak

Witold Pilecki nie bez powodu jest uważany za jednego z największych bohaterów II wojny światowej. Z własnej woli trafił do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, gdzie tworzył ruch oporu, skąd na polecenie Armii Krajowej przekazywał tzw. Raporty Pileckiego. To dzięki niemu świat dowiedział się o ogromnych zbrodniach, jakich dopuszczali się Niemcy.

Więcej na temat rotmistrza Witolda Pileckiego i innych postaci zasłużonych dla naszej ojczyzny można przeczytać na portalu PCh24.pl.