Akcja społeczna „Przywracamy lekcje historii do szkół”

Akcja społeczna „Przywracamy lekcje historii do szkół”

Ustawa antyaborcyjna w Sejmie3 września rozpoczyna się nowy rok szkolny. Jest to pierwszy rok, w którym będzie obowiązywało Rozporządzenie MEN całkowicie zmieniające nauczanie historii. W proteście przeciwko rugowaniu historii z polskich szkół zrodził się ogólnopolski ruch społeczny skupiający tysiące osób, które nie zgadzają się na marginalizację tego przedmiotu.

W całej Polsce zbierane są podpisy pod obywatelskim projektem ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty. Projekt ten zakłada zapisanie w Ustawie nauczania lekcji historii w szkołach ponadgimnazjalnych w wymiarze 180 godzin, czyli przez 3 lata nauki po 2 godziny tygodniowo. Dodatkowo rozszerza naukę historii w szkole podstawowej ze 130 do 165 godzin. Inicjatorzy akcji zadbali o wsparcie środowiska akademickiego – w Radzie Naukowej projektu znalazło się 26 naukowców, w tym m.in. prof. Jacek Bartyzel i prof. Andrzej Nowak.

Na początku roku szkolnego na ulice polskich miast wyjdą wolontariusze zbierający podpisy pod projektem ustawy przywracającej lekcje historii. Odbędą się również konferencje prasowe pod hasłem „Początek szkoły – koniec edukacji”. Podpisy pod obywatelskim projektem można składać do 15 września 2012 r.

Koordynacja akcji społecznej jest prowadzona m.in. za pośrednictwem strony przywracamyhistorie.pl. Można tam znaleźć szczegółowe informacje nt. akcji, pełny tekst projektu ustawy oraz listę miejsc w poszczególnych miastach, gdzie przyjmowane są podpisy i listy z podpisami poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy.

 

Źródło: http://www.przywracamyhistorie.pl/