Zmieleni.pl – inicjatywa wprowadzenia JOW w wyborach do Sejmu

Zmieleni.pl – inicjatywa wprowadzenia JOW w wyborach do Sejmu

W 2005 roku prawie 750 tys. obywateli RP poparło pomysł, by w referendum zapytać Polaków, czy chcą likwidacji Senatu, zmniejszenia liczby posłów z 460 do 230, zniesienia immunitetu parlamentarnego oraz wprowadzenia jednomandatowych okregów wyborczych w wyborach do Sejmu. Wniosek o referendum nigdy nie został zgłoszony. Od kilku dni działa strona Zmieleni.pl, która chce zrealizować postulat dotyczący JOW – pod nową listą podpisało się już 52 000 ludzi.

Na pomysł przeprowadzenia akcji wpadł sam Paweł Kukiz. Każdego odwiedzającego stronę Zmieleni.pl wita on następującymi słowami: na początek należy odtworzyć listę 750 tysięcy obywateli, którzy podpisali się pod petycją w sprawie zmiany ordynacji wyborczej na jednomandatową. Paradoksalnie, listę przygotowała Platforma Obywatelska ale po wygranych wyborach bardzo szybko zapomniała o tym postulacie. Dlaczego listę trzeba odtworzyć ? Bo została …..zmielona !!! Odtwórzmy więc tę listę i złóżmy do Sejmu.

Jednomandatowe Okręgi Wyborcze to pomysł rodem z Wielkiej Brytanii. To najstarszy i najprostszy system wyborczy, praktykowany na wyspach od ponad 200 lat. Publiczne liczenie głosów i brak komisji wyborczych eliminuje możliwości do oszustw i „cudów nad urną”. Wybierani są ludzie znani wyborcom z dobrej strony. Są przed wyborcami odpowiedzialni, bo ci łatwo mogą ich odwołać. Trzeba jednak też pamiętać, iż ordynacja JOW eliminuje tych kandydatów, którzy mają silne poparcie, ale minimalnie przegrywają walkę o mandat. W niektórych przypadkach może też multiplikować zjawisko „spadochroniarzy”, czyli kandydatów z innych regionów, którzy decydują się na zmianę miejsca startu w wyborach, ze względu na większe szanse uzyskania poparcia w innym okręgu.

Do tej pory pod inicjatywą Pawła Kukiza podpisało się ponad 24 tysiące osób. Aby inicjatywa ustawodawcza była rozpatrzona przez Sejm, projekt ustawy musi być poparty przynajmniej 100 tysiącami zweryfikowanych podpisów.

 

Źródło: Zmieleni.pl