Wyborcze rekomendacje szefa kuchni

Wyborcze rekomendacje szefa kuchni

Wybory parlamentarne 2011Sejm jest jak wielki garnek parującej zupy. Za kilka dni będziemy wybierać do niej składniki. Wszak demokracja przypomina targ z głośnymi przekupkami. Jakie składniki wybrać? Jedne mogą być bardziej sycące od innych, jedne smaczniejsze, inne raczej mdłe, słodkie lub gorzkie, o różnych kolorach i konsystencji.


Jarosław Kozikowski

Te wszystkie walory są bardzo ważne i sprawiają że zupa będzie miała dużą wartość odżywczą, lub przeciwnie, nie przysłuży się zbytnio organizmowi. Ważniejsze jest jednak coś innego. Kiedy będę wybierał, na początku sprawdzę czy dany składnik nie jest zatruty. Zrobię test na obecność domieszki cyjanku. Ogólna wartość odżywcza to bardzo ważna cecha, dzięki której organizm będzie mógł się rozwijać, jednak cyjanek zabija. Może tyle w konwencji kulinarnej.

Takim testem na obecność trucizny jest dla mnie stosunek kandydata do ochrony życia człowieka. I nie chodzi tutaj o jego deklaracje że oczywiście jest za ochroną życia, jednak popiera tzw. kompromis bo jest realistą i wie że w obecnej sytuacji Polacy nie dojrzeli do całkowitej delegalizacji aborcji. Wybiorę raczej tego, który będzie robił wszystko żeby te kilkaset niewinnych osób rocznie nie było mordowanych w majestacie prawa. Smacznego.