Geje i lesbijki paradować nie będą

Geje i lesbijki paradować nie będą

parada gejów i lesbijekSzef MSW i wicepremier Serbii Ivica Daczić powiedział w poniedziałek, że wyprasza sobie wtrącanie się Unii Europejskiej w wewnętrzne sprawy jego kraju w związku z wydanym przez Belgrad zakazem zgromadzeń, dotyczącym również środowisk homoseksualnych, których celem była organizowana parada gejów i lesbijek.

Władze w Belgradzie wydały zakaz zgromadzeń na najbliższy weekend, w tym parady Gay Pride oraz kontrdemonstracji środowisk skrajnie prawicowych. Podkreślano przy tym, że zakaz podyktowany był względami bezpieczeństwa, a nie charakterem demonstracji.

Unia Europejska, OBWE, Rada Europy, Amnesty International oraz inne organizacje międzynarodowe zaapelowały do Belgradu, by cofnęły zakaz.

„To ja jestem ministrem spraw wewnętrznych (…) i lepiej orientuję się w sprawach bezpieczeństwa swojego kraju” – zaznaczył Daczić. Partnerom z koalicji rządzącej zarzucił brak zdecydowanego stanowiska wobec zagranicy. „Niestety staliśmy się zbyt ulegli wobec zagranicznych szantaży”, przez co „można nas teraz szantażować wszystkim, co tylko komu przyjdzie do głowy” – powiedział Daczić, który pełni również funkcję wicepremiera.

W zeszłym roku w starciach specjalnych oddziałów policji w Belgradzie ze skrajnie prawicowymi grupami, które zaatakowały paradę gejów, rannych zostało 150 osób, w większości policjantów. Straty oceniono wtedy na ponad milion euro.

Źródło: Gosc.pl