Internetowy protest przeciwko wystawie w National Gallery

Internetowy protest przeciwko wystawie w National Gallery

angelicoJedno z najbardziej renomowanych dzieł Fra Angelico, Zwiastowanie, na którym widzimy scenę rozpoczęcia życia Pana Jezusa, zostało brutalnie znieważone w londyńskiej National Gallery. Przeciwko temu bluźnierstwu w różnych miejscach świata zostały zorganizowane internetowe protesty. Sprawa dotarła także do Polski.

Jak pisze portal PCh24.pl, muzułmanie każde najmniejsze nawet wykroczenie przeciw wizerunkowi Mahometa traktują jako wielką zniewagę. Protestują natychmiast, często nawet atakując ambasady państw z których pochodził autor bluźnierstwa. Czy katolicy nadal będą ze spokojem obserwować coraz bardziej zdziczałe obyczaje dzisiejszych „artystów”, którzy w sposób karygodny kpią sobie z Boga i jego Matki?

Obraz Fra Angelico – którym inspirowany jest bluźnierczy eksponat – przedstawia objawienie się Marii Archanioła Gabriela i jego zapowiedź narodzenia Pana Jezusa. To wydarzenie jest bardzo ważnym świętem dla katolików, w Kościele obchodzone jest 25 marca – na 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem.

National Gallery zdecydowało się pokazać na swojej wystawie obraz nawiązujący do pięknego dzieła Fra Angelico. Jest to jednak wizerunek obsceniczny, wypaczający zupełnie przekaz oryginału oraz świadectwa Ewangelii. Matkę Bożą i Archanioła zamieniono na dwie nagie kobiety, z których jedna ma skrzydła, ewidentnie wykpiwające katolickie wizerunki aniołów.

Czy długo jeszcze będziemy jedynie narzekać, że nie potrafimy w takich sytuacjach interweniować? Czy w żaden sposób nie jesteśmy w stanie odeprzeć tego bluźnierczego ataku na Matkę Bożą, jej Syna oraz na sumienia wszystkich katolików?

Na te pytania stara się odpowiedzieć krakowska Krucjata Młodych, która na Facebooku zorganizowała wydarzenie zatytułowane „Nie pozwól obrażać własnej matki – protest internetowy”. Młodzi katolicy nawołują do oprotestowania wystawy, która trafiła do znanego na całym świecie muzeum. Zaproponowali list protestacyjny w językach angielskim i polskim. List można wysłać na adres e-mail muzeum, który również został podany na stronie wydarzenia.

Można również kopię maila wysłać na adres mailowy swojego biskupa. Zachęcamy do informowania o akcji protestacyjnej na blogach, stronach internetowych i portalach społecznościowych – czytamy na stronie.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/117171791771129/