Kraków: głodówka w obronie lekcji historii!

Kraków: głodówka w obronie lekcji historii!


glodowka krakowW kościele ojców Salezjanów na krakowskich Dębnikach, pięciu działaczy opozycji antykomunistycznej podjęło strajk głodowy. Protestują przeciwko likwidacji lekcji historii i przedmiotów humanistycznych w liceach ogólnokształcących.

Wśród licznych świątyń Krakowa kościół św. Stanisława Kostki, który w tym roku obchodził będzie 68 lat konsekracji, zalicza się do najmłodszych. W jego podziemiach rozpoczął się w poniedziałek wyjątkowy protest. Wyjątkowy nie dlatego, że jest to protest głodowy – takich było już wiele. Protestujący nie domagają się jednak wyższych pensji, przywilejów finansowych, korzystniejszych świadczeń emerytalnych itp. To prawdziwy protest ideowy – głodówka przeciwko usuwaniu historii ze szkół średnich.

Licealiści będą musieli w 15. roku życia podjąć kluczowe decyzje o własnym rozwoju intelektualnym. Wybierając nauki ścisłe, przestaną się uczyć przedmiotów humanistycznych. Ktoś, kto zdecyduje się na przykład na profil matematyczno-fizyczny będzie miał nikłe szanse na dostanie się na studia humanistycznie i odwrotnie.

Reforma szkolnictwa, przygotowana przez Katarzynę Hall i wdrażana przez obecną minister, zakłada stopniowe ograniczenie godzin nauki z języka polskiego, historii i przedmiotów przyrodniczych. Rugowanie tych przedmiotów z programów nauczania budzi zrozumiały niepokój środowisk patriotycznych i grup rodzicielskich, którym nie jest obojętne, czego uczą się ich dzieci.

 

Źródło: PCh24.pl – Polonia Christiana.