94. rocznica zaślubin Polski z Morzem

94. rocznica zaślubin Polski z Morzem

liga obrony suwerenności10 lutego 2014 roku w Pucku odbyły się uroczystości związane z 94. rocznicą zaślubin Polski z Morzem. W obchodach wzięła udział delegacja Ligi Obrony Suwerenności, której przewodził szef Oddziału Gdańskiego kol. Jarosław Łukaszewski.

Zaślubin dokonał w 1920 roku gen. Józef Haller, przedwojenny działacz społeczny i spółdzielczy, współtwórca harcerstwa polskiego i wybitny oficer Wojska Polskiego. Podczas I Wojny Światowej dowodził m.in. 3. Pułkiem Legionów Polskich, 2. Brygadą Legionów, czy II Korpusem Polskim na Ukrainie. Pod koniec Wielkiej Wojny sformował pod auspicjami Komitetu Narodowego Polskiego we Francji tzw. Błękitną Armię, która wzięła udział w walkach z Niemcami. W 1919 roku Błękitna Armia przybyła do odrodzonej Polski, by wziąć udział w walkach o wschodnie granice Polski. W tym samym roku gen. Haller został dowódcą Frontu Pomorskiego, którego zadaniem było przejęcie Pomorza z rąk Niemców. Zwieńczeniem operacji były zaślubiny Polski z Bałtykiem. Na tę okazję polscy gdańszczanie ufundowali dwa platynowe pierścieie: jeden gen. Haller wrzucił do morza, drugi założył na palec. W miejscu zaślubin postawiono pamiątkowy obelisk, zniszczony przez Niemców w 1939 roku.

Obchody rozpoczęły się o 9:30 na puckim Placu Wolności, po czym miała miejsce Msza św. w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, koncelebrowana przez abpa Tadeusza Gocłowskiego. Dalsza część uroczystości odbyła się w porcie przed pomnikiem gen. Józefa Hallera. Obok Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej obecni byli żołnierze 12. Brygady Zmechanizowanej w historycznych mundurach Błękitnej Armii. W południe okolicznościowy wieniec został zrzucony do morza z pokładu helikoptera „Anakonda”, który przeleciał z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach. W uroczystościach licznie wzięli udział uczniowie okolicznych szkół.

 

Więcej informacji oraz zdjęcia na stronie lospolski.pl.