Aborcja mocno zwalczana na Słowacji. W marszu pro-life wzięło udział 80 tys ludzi

Aborcja mocno zwalczana na Słowacji. W marszu pro-life wzięło udział 80 tys ludzi

dziecko poczętePonad 80 tys. osób wzięło udział w Marszu dla Życia, jaki po raz pierwszy odbył się 22 września w słowackich Koszycach. Liczba uczestników manifestacji w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci zaskoczyła nawet samych organizatorów.

Olbrzymie rzesze Słowaków, którzy z różnych stron kraju przyjechali, by zadeklarować swe przywiązanie do wartości życia, małżeństwa i rodziny spowodowała, że 2,5 kilometrowa trasa okazała się za krótka, by pomieścić wszystkich manifestantów. W Marszu wzięli udział także Czesi, Węgrzy i Polacy.

Wydarzenie, które wspierał od początku słowacki episkopat, pomogła przygotować organizacja pro-life Fórum života (Forum Życia). Marsz poprzedziła Msza św. z udziałem 16 biskupów Kościoła katolickiego oraz wieczorne czuwanie. Nuncjusz apostolski w Słowacji abp Mario Giordana przekazał także specjalne pozdrowienia od papieża Franciszka, zachęcające do tego, by nigdy nie przestawać szerzyć kultury życia.

Niemal w tym samym czasie, kiedy w Koszycach manifestowano na rzecz obrony życia, małżeństwa i rodziny, w Bratysławie odbywała się homoparada. Wzięło w niej udział około 1 tys. osób.

W Słowacji od 1986 roku aborcja na życzenie może być wykonana do 12 tygodnia ciąży. Dziewczyny w wieku 16-17 lat mogą to zrobić bez zgody rodziców, których się tylko powiadamia o podjętej przez ich dziecko decyzji. Od lat 80. ub. wieku liczba aborcji na Słowacji systematycznie spada. Zaraz po liberalizacji prawa aborcyjnego na 1000 ciąż 40 kończyło się aborcją. Obecnie liczba ta spadła poniżej 15 aborcji na 1000 ciąż.

Współczynnik dzietności w tym kraju wynosi 1,39 (liczba urodzonych dzieci na kobietę w wieku rozrodczym), a populacja gwałtownie się starzeje. Średnia wieku kobiet słowackich wynosi prawie 40 lat.

 

Źródło: PCh24.pl