Akcje społeczne środowisk katolickch

Akcje społeczne środowisk katolickch

akcje społeczne katolików

Dzisiejszy świat nie jest miejscem przyjaznym dla chrześcijan. Niestety coraz mniej przyjazna zaczyna być Polska – ojczyzna św. Jana Pawła II, św. Faustyny Kowalskiej czy wielu innych postaci tak ważnych dla Kościoła i świata. Walkę o odbudowę cywilizacji chrześcijańskiej w Polsce podjęło m.in. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

Powstałe ponad 20 lat temu, bo w 1999 r. w Krakowie, stowarzyszenie nie jest o dziwo podmiotem zrzeszającym kapłanów czy zakonników. Przeciwnie, mimo owocnej współpracy z zaprzyjaźnionymi duchownymi czy nawet hierarchami, samo formalnie zrzesza wyłącznie katolików świeckich. Nie bez znaczenia pozostaje obrany przez prezesa SKCH Sławomira Olejniczaka i pozostałych założycieli patron – najsłynniejszy polski jezuita ks. Piotr Skarga.

Wzorem swojego patrona Stowarzyszenie Ks. Skargi poświęca wiele uwagi oddziaływaniu na całe społeczeństwo, zwłaszcza w zakresie budzenia ludzkich sumień. Jako, że zrzesza ono katolików świeckich, musiało wybrać inne metody, niż te jakimi posługiwał się patronujący im jezuita.

Kampanie, akcje społeczne…

Głównym nurtem działalności SKCH, na który postawił Sławomir Olejniczak oraz współpracujący z nim członkowie i pracownicy stowarzyszenia to szeroko pojęte inicjatywy społeczne. Nie ma większego wydarzenia, związanego z obroną tradycji, moralności czy obecności krzyża i Kościoła w sferze publicznej, w jakiej Stowarzyszenie Ks. Skargi nie brałoby udziału.

Działania te są wspierane przez katolickie media związane z krakowskim stowarzyszeniem – zarówno tradycyjne, jak „Przymierze z Maryją” i „Polonia Christiana”, jak i elektroniczne – portal PCh24.pl. Z tą ostatnią nazwą kojarzone są coraz głośniejsze dokumentalne produkcje filmowe, takie jak „Bóg”, „Mięsożerca. Wróg numer jeden”, czy też „Ich prawdziwe cele”.

Obrona pomnika Ks. Piotra Skargi

Ostatnio Stowarzyszenie Ks. Piotra Skargi musiało bronić krakowskiego pomnika swojego własnego patrona. Krakowski magistrat na czele z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim, dokonali kolejnej próby przeniesienia pomnika ks. Piotra Skargi (pisaliśmy o tym tutaj). Dzięki działaniom SKCh lokalny problem został podniesiony do rangi krajowej.

W obronę pomnika ku czci wielkiego jezuity włączyli się znani i poważani ludzie z całej Polski. Powstał Społeczny Komitet Obrony Pomnika Ks. Piotra Skargi, przeprowadzono też pikietę i petycję internetową skierowaną do prezydenta miasta. Magistrat po cichu wycofał się z chybionego pomysłu. Taka i wiele innych inicjatyw Stowarzyszenia pokazuje, jak bardzo potrzebna jest zdecydowana postawa środowisk katolickich w Polsce.

 

Mariusz Zawadzki