INSTYTUT KS. PIOTRA SKARGI W LOURDES

INSTYTUT KS. PIOTRA SKARGI W LOURDES

Lourdes

W 160 rocznicę objawień Matki Bożej w Lourdes- największym szpitalu świata, Instytut postanowił uczcić złożeniem we francuskim sanktuarium świecy wotywnej oraz próśb i podziękowań skierowanych do Matki Bożej. Do przyjaciół Instytutu trafiło prawie 400 tysięcy przesyłek zawierających specjalną kartę, rocznicowy medalik oraz broszurkę: Lourdes. Lek dla duszy i ciała.
Instytut poprzez tę kampanię pragnął, aby jej odbiorcy- oddani Czciciele Matki Bożej, mogli doświadczyć troskliwej opieki Maryi, za której wstawiennictwem w Lourdes dochodzi do tak wielu cudownych uzdrowień duszy i ciała.
W ramach zorganizowanej kampanii do Przyjaciół Instytutu odbiorców trafił pakiet składający się z bogatej lektury duchowej- książeczki Lourdes. Lek dla duszy i ciała, przybliżającej historię objawień w Lourdes oraz poświęconego pamiątkowego medaliku, wydanego specjalnie z okazji tej rocznicy.

Czytaj też: Sławomir Olejniczak

160 rocznica objawień Matki Bożej z Lourdes była idealnym momentem, aby zwrócić się do Matki Bożej z Lourdes z prośbą o potrzebne łaski. W przygotowanej przesyłce znalazła się także specjalna karta, na której można było wpisać swoje podziękowania i prośby do Matki Bożej i powierzyć Maryi siebie, swoich najbliższych i każdą sprawę, z którą chciało się zwrócić do Matki Najświętszej.

Następnie w październiku 2018 r. do Lourdes w imieniu wszystkich uczestników tej akcji udała się delegacja Instytutu ze szczególnym darem dla Matki Bożej- świecą wotywną oraz kartami od pozostałych uczestników- prośbami i podziękowaniami skierowanymi do Matki Bożej. Tam też, w niedzielę 7 października 2018 r. została odprawiona Msza św. za każdego, kto wziął udział w tej akcji.

W Lourdes już od 1908 r. pielęgnuje się tradycję palenia świec i odmawiania Różańca. A przy specjalnych stojakach na świece widnieje napis: „To światło przedłuża moją modlitwę”. Właśnie tam została ofiarowana i zapalona w imieniu uczestników tej kampanii pięknie ozdobiona rocznicowa świeca.

Uczestnicy kampanii mogli zamówić dodatkowo jeden, dwa lub trzy rocznicowe medaliki, który został dołączony do pakietu i tym samym mogli nimi obdarować swoich najbliższych. W dniach 9-12 lutego 2018 r. w Lourdes odbyły się obchody 160. rocznicy pierwszego z objawień Matki Bożej św. Bernadecie Soubirous w tej francuskiej miejscowości.

Jednocześnie Lourdes było miejscem obchodów 26. Światowego Dnia Chorego. Z tych dwóch okazji sanktuarium w Lourdes proponowało wszystkim chętnym zapalenie świecy w miejscu objawień z 1858 r. – Grocie Massabielskiej. Rektor sanktuarium ks. André Cabes przypominał, że „w czasie większości objawień” św. Bernadeta przychodziła do Groty ze świecą w dłoni. Od tej pory zapalanie świecy w Lourdes, szczególnie w intencji chorych, stało się zwyczajem, tradycją.

„Zapraszam do wykonania tego gestu z okazji przypadającego 11 lutego 2018 r. Światowego Dnia Chorego i święta Matki Bożej z Lourdes, z myślą o tych spośród waszych bliskich, którzy są chorzy lub przeżywają cierpienie emocjonalne. Zapalcie świecę za te osoby, które znacie i powierzacie w swoich modlitwach. W ich intencji ustawimy i zapalimy świecę w waszym imieniu począwszy od 11 lutego. Jeśli sobie tego życzycie, możemy również je poinformować o waszym kroku, wysyłając do nich e-mail” —napisał ks. Cabes, zachęcając jednocześnie do rozpropagowania tej akcji.