Polski Kościół przed kolejną sesją Synodu Biskupów w Rzymie prezentuje mocne, jednolite i zdecydowane stanowisko – takie wnioski płyną z obserwacji konferencji teologicznej, zorganizowanej w dniu 14 kwietnia na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Gościem specjalnym był Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – abp Stanisław Gądecki.
Konferencja odbyła się pod tytułem „Co Bóg złączył… Małżeństwo, rodzina i płciowość w kontekście Synodu Biskupów 2014-2015”. Przyciągnęła kilkuset obserwatorów, w tym liczne rzesze studentów oraz przedstawicieli redakcji różnych mediów katolickich.
– Rodzina jest najcenniejszym dobrem posiadanym przez człowieka na ziemi. Dla chrześcijan miłość małżeńska jest widzialnym znakiem miłości Boga do człowieka, miłości Chrystusa do Kościoła. Papieże ostatnich czasów starali się przekonać wiernych do odkrycia owego dobra na nowo – mówił otwierając konferencję zorganizowaną przez Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej UKSW ks. prof. dr hab. Mieczysław Ozorowski. W podobnym duchu wypowiedział się ks. prof. dr hab. Henryk Stawniak. Wyjaśniał, że współcześnie kulturę przeciwstawia się naturze i odwrotnie, próbując przesunąć wszystko co tyczy się człowieka do kultury.
Zaproszenie na konferencję przyjął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. Przypomniał, że najbardziej kontrowersyjne kwestie poruszane na synodzie, a więc Komunia święta dla rozwodników żyjących w nowych związkach oraz nowe podejście duszpasterskie dla homoseksualistów, o mały włos nie zostały przez ojców synodalnych przegłosowane. Poznański metropolita przypominał porównania miłości małżeńskiej do miłości Chrystusa, którą Pan obdarzył Kościół. Arcybiskup Gądecki rozprawił się z najbardziej kontrowersyjnymi postulatami ojców synodalnych, którym podczas synodu się sprzeciwił. Przypominał przy tym, że bez przyjmowania Komunii świętej nie przestaje się być chrześcijaninem.
Swoje referaty wygłosili także świeccy naukowcy, znani jako specjaliści ds. Watykanu i papieskiego nauczania: prof. Roberto de Mattei, prof. Grzegorz Kucharczyk, dr Mathias von Gersdorff.
Więcej o konferencji można przeczytać na portalu PCh24.pl.