Fundacja pomaga w szybszej identyfikacji szczątków znalezionych na Łączce

Fundacja pomaga w szybszej identyfikacji szczątków znalezionych na Łączce

Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” przekazała Polskiej Bazie Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów nowy sprzęt, mający usprawnić identyfikację szczątków ofiar znalezionych na „Łączce”.

Fundacja Niezłomni podczas zbiórek publicznych zebrała 120 tys. zł. Za tę kwotę kupiono specjalny sprzęt dla badaczy z Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów w Szczecinie. Ale Fundacja nie wydała na ten cel wszystkich pieniędzy, toteż część z ich ma być przeznaczona na ekshumacje i poszukiwanie osób, które mogą mieć wiedzę na temat bezimiennych grobów żołnierzy, którzy do tej pory nie zostali zidentyfikowani.

– Rozpoczęliśmy kwestę 1 marca w blisko 70 miejscowościach, m.in. w Szczecinie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku i Lublinie. Zebraliśmy w sumie około 200 tys. zł, za 120 tys. zł kupiliśmy sprzęt – mówi Bartłomiej Ilcewicz, wiceprezes Fundacji.

Od marca w wielu miastach w Polsce na rzecz Fundacji Niezłomni kwestuje 1,2 tys. wolontariuszy. Pieniądze zbierają na meczach, w parafiach, na spotkaniach i wykładach historycznych, wśród znajomych.

„Nasz Dziennik”