Odkłamywanie marca 68

Odkłamywanie marca 68

rozprawa w krakowieW Krakowie rozpoczął się od nowa proces Zygmunta Korusa – legendarnego przywódcy protestów w Krakowie w 1968 r. Wydarzenia Marca 1968 r. zaliczają się do najbardziej zakłamanych w historii Polski ostatnich dziesięcioleci. Zostały one anektowane przez środowiska stalinowskie (tzw. „lewicę laicką”), a w rzeczywistości ich przebieg i zasięg były inne.

22 października 2013 przed Sądem Okręgowym w Krakowie – w składzie (wg wywieszonej wokandy): Aleksandra Almert (Przewodnicząca) oraz sędziowie Zygmunt Długogórski i Bogdan Jędrys – odbyła się pierwsza rozprawa wznowionego procesu (sygn. III Ko 360/13) o zadośćuczynienie, jaki w związku z represjami komunistycznymi wytoczył Zygmunt Korus, legendarny przywódca protestu w Krakowie w Marcu 1968 r., obecnie dziennikarz i szef klubu „Gazety Polskiej” w Chorzowie, działacz stowarzyszenia OBURZENI.

Rozprawa trwała krótko. Prokurator obecna na sali sprzeciwiła się jawności rozprawy w szczególności argumentując, że jawna rozprawa mogłaby zdenerwować świadków. Sąd odroczył proces do 14 stycznia 2014 r., by móc zadecydować, czy umożliwić dziennikarzom relacjonowanie sprawy. Sąd wskazał, że odroczenie nastąpiło także wskutek opóźnienia rozprawy tego dnia. Do opóźnienia przypuszczalnie przyczyniły się nadzwyczajne środki kontrolne, jakie sąd przyjął względem przybyłej publiczności.

Kolejna sprawa będzie miała miejsce 14 stycznia 2014 roku w Sądzie Okręgowym, Wydz. III Karny, Kraków, ul. Przy Rondzie 7, pawilon A, sala A 108, o godz. 10:30.

 

Źródło: tarnow.prawdemowiac.pl