Minister kultury: będę finansował Teatr Stary, bo sztuka rozwija się przez eksperymenty

Minister kultury: będę finansował Teatr Stary, bo sztuka rozwija się przez eksperymenty

bogdan zdrojewski minister kulturyMinister kultury, Bogdan Zdrojewski zapowiedział, że nie zaprzestanie finansowania działalności Teatru Starego. To jego odpowiedź na apel małopolskich radnych o „etyczne wydatkowanie środków publicznych na kulturę”.

„W poczuciu odpowiedzialności za racjonalne, efektywne i etyczne wydatkowanie środków publicznych na kulturę apelujemy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego, aby środki publiczne nie stanowiły podstawy do finansowania rzekomo artystycznych eksperymentów, które w rzeczywistości wymierzone są w poczucie przyzwoitości, normy etyczne i normy współżycia społecznego” – czytamy w rezolucji przegłosowanej kilka dni temu przez małopolskich radnych.

Krakowscy samorządowcy negatywnie ocenili w ten sposób działalność Narodowego Teatru Starego w Krakowie, którego dyrektorem jest Jan Klata.

Minister Zdrojewski nie rozważa jednak, czy warto przeznaczać publiczne pieniądze na działalność Teatr Stary w Krakowie. Jego zdaniem państwo powinno wspierać rozwój kultury a ten odbywa się m.in. przez eksperymenty. Przypomniał również, że resort kultury wspiera różne przedsięwzięcia i finansuje teatry, które przedstawiają bardzo różne przedstawienia.

Zdrojewski pozytywnie ocenił też działalność dyrektora Teatru Starego, Jana Klaty. Ocenił, że jest on dobrym dyrektorem i reżyserem. – Wyniki, które osiągnął w minionym roku imponują – podsumował minister.

 

Źródło: PCh24.pl