Transparency International alarmuje, na całym świecie rośnie korupcja

Transparency International alarmuje, na całym świecie rośnie korupcja

wzrost oszczędzanieW ciągu ostatnich dwóch lat wzrosła korupcja na świecie, coraz więcej ludzi przyznaje się do tego, że załatwia różne sprawy za pomocą łapówki – tak wynika z globalnego sondażu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non profit – Transparency International (TI).

TI podaje, że jedna czwarta badanych dała łapówkę w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Co ciekawe, gwałtownie rośnie liczba osób, które nie mają zaufania do instytucji publicznych powołanych w celu udzielania pomocy i zapewnienia ochrony obywatelom, tj. do policji i sądów. Spada zaufanie do partii politycznych.

Badani są przekonani, że od 2008 r. – tj. od początku kryzysu finansowego – osłabły działania antykorupcyjne państw.

Okazało się, że 27 proc. respondentów przyznało, iż w ciągu 12 ostatnich miesięcy dało łapówkę członkowi służby publicznej lub instytucji państwowej.

Największa korupcja szerzy się w państwach ubogich, głównie w Afryce. Na ten kontynent przypada aż 8 z 10 państw o najwyższym wskaźniku korupcji.

W 36 krajach respondenci uznali za najbardziej skorumpowaną grupę zawodową policjantów. W 20 krajach najbardziej skorumpowani okazali się przedstawiciele sądownictwa. W 51 krajach za najbardziej skorumpowanych uznano członków partii politycznych.

Od 2008 r. zauważalna jest tendencja do spadku działań antykorupcyjnych. O ile wskaźnik ten wynosił w 2008 r. 31 proc, o tyle w 2013 spadł on do 22 proc.

Zdaniem szefowej TI, Huguette Labelle, przekupstwo pozostaje na bardzo wysokim poziomie na całym świecie, ale też znaczący jest odsetek tych, którzy oczekują zdecydowanej reakcji na nadużycia władzy. Labelle dodała, że rządy powinny dysponować sprawnymi instytucjami zwalczającymi korupcję, by drastycznie ograniczyć liczbę poszkodowanych.

Globalny Barometr Korupcji 2013 jest największym na świecie badaniem opinii publicznej na temat korupcji. O wypowiedź poproszono 114 tys. osób ze 107 krajów.

 

Źródło: PCh24.pl