W czwartek 23 maja odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego seminarium poświęcone Europejskiej Inicjatywie Obywatelskiej na przykładzie kampanii „Jeden z nas”.
Podczas spotkania dr Joanna Banasiuk przedstawiła słuchaczom profil Centrum Prawnego Ordo Iuris. Dr Dobrochna Bach-Golecka z wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego opowiedziała historię Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej oraz jej podstawowe założenia. W swoim wystąpieniu ukazała nowy wymiar integracji europejskiej, który został otwarty dzięki wprowadzeniu Inicjatywy. Dr Bach – Golecka powiedziała również o społecznych skutkach kampanii prowadzonych w ramach EIO – nawiązywaniu kontaktów transgranicznych, pobudzenie obywateli państw członkowskich do działania, rozpoczeciu debaty publicznej o szerokim i międzynarodowym charakterze.
Jakub Bałtroszewicz, koordynator polskiego komitetu narodowego Inicjatywy Jeden z nas, przypomniał zgromadzonym stanowisko Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który mówi, że ochrona prawna, przysługująca człowiekowi na gruncie europejskiego prawa patentowego, musi dotyczyć wszystkich jego faz rozwojowych i obejmować również życie w fazie embrionalnej, począwszy od momentu zapłodnienia. W związku z tym w ramach Inicjatywy Jeden z nas przedstawiono konkretną propozycję prawną – ujednolicenie regulacji Unii Europejskiej, poprzez zakazanie i zakończenie finansowania działań wiążących się z niszczeniem ludzkich embrionów oraz prowadzeniem badań i eksperymentów na embrionalnych komórkach macierzystych. Bałtroszewicz przedstawił również historię Inicjatywy, opowiedział o nieprzygotowaniu struktur europejskich na prowadzenie Europejskich Inicjatyw Obywatelskich oraz aktualne wyniki kampanii – 440 000 zebranych podpisów. Podkreślił także całkowitą nowość jaką jest współpraca organizacji z całej Europy zajmujących się obroną życia i rodziny.
Dr Joanna Banasiuk z Centrum Prawnego Ordo Iuris wytłumaczyła mechanizm finansowania z funduszy unijnych organizacji zajmujących się przeprowadzaniem i promowaniem aborcji. Komisja Europejska przyznała wielomilionowe środki na aborcyjne projekty m.in. w Kambodży, RPA, Bangladeszu czy Papui-Nowej Gwinei. Ten niegodny ludzi cywilizowanych proceder wszyscy Europejczycy zmuszeni są opłacać ze swoich podatków.
Seminarium zostało zorganizowane przez Centrum Prawne Ordo Iuris, Koło Naukowe Myśli Politycznej i Prawnej UKSW, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i ASK Soli Deo.
Źródło: OrdoIuris.pl