Litewscy Polacy bronią życia

Litewscy Polacy bronią życia

aborcjaLitwa może stać się czwartym europejskim państwem, po Polsce, Irlandii i Malcie, w którym dochodzi do zaostrzenia ustawodawstwa aborcyjnego. Inicjatorem zmian w litewskim prawie, które dotąd dopuszczało aborcję na żądanie do 12 tygodnia ciąży, była polska partia w Sejmie, współrządząca Akcja Wyborcza Polaków na Litwie, AWPL. Projekt zgłoszony przez Polaków poparli konserwatyści i pojedynczy deputowani z innych ugrupowań. Przeciwko byli liberałowie.

„Nie wiem, jaka będzie ostateczna decyzja Sejmu w sprawie zakazu aborcji, ale wszczęcie dyskusji na ten temat już jest sukcesem” – powiedział PAP poseł AWPL Zbigniew Jedziński, który przedstawił projekt ustawy w parlamencie. Projekt poparło 46 posłów, przeciwko było 19, a 25 wstrzymało się od głosu. Obecnie dokument będzie omawiany w sejmowych komisjach praw człowieka, ochrony zdrowia, a także prawa i praworządności. Pod obrady Sejmu ponownie ma trafić jesienią.

Projekt zgłoszony przez AWPL zakłada, że aborcję można by przeprowadzić do dwunastego tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu. Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do dwunastego tygodnia bez żadnych zastrzeżeń. Każdego roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet. Projekt ustawy, który jest praktycznie kopią polskiego prawa antyaborcyjnego, AWPL złożyła w Sejmie już w 2005 roku, a w grudniu 2007 roku przyjęto go nawet w pierwszym czytaniu. Ostatecznie jednak został odrzucony przez ówczesny Sejm.

AWPL, choć wchodzi w skład koalicji rządowej z socjaldemokratami od lat podkreśla w swoim programie wartości chrześcijańskie. Z partią sympatyzują również inne mniejszości narodowe i część Litwinów. W tym roku z jej list do parlamentu startowali także Rosjanie, Białorusini i Tatarzy. AWPL sprzeciwia się również związkom partnerskim i metodzie in vitro. Planuje także zgłoszenie projektu ustawy, która umożliwi wprowadzenie do szkół powszechnego nauczania religii.

 

Źródło: KonserVat.pl