Afera na Wykopie, czyli zboże w akcji

Afera na Wykopie, czyli zboże w akcji

wykop zboże akcja internetowaWykop był już świadkiem niejednej afery, jednak to, co mogli zobaczyć jego użytkownicy w ciągu ostatnich kilkunastu godzin, wydaje się wyjątkowe. Strona główna serwisu została zasypana znaleziskami dotyczącymi zboża. O co chodzi?

Łukasz Michalik

Wykop to polski serwis społecznościowy, działający na zasadach podobnych do Digga czy Reddita – użytkownicy publikują w nim linki do znalezionych w Sieci, interesujących treści, a społeczność ocenia, czy znalezisko jest wartościowe.

Jak w każdym tego typu serwisie, niezbędni są moderatorzy, pilnujący zgodności publikowanych treści z regulaminem serwisu. Problem w tym, że niektórzy z wykopowych moderatorów nie tylko pilnują porządku, ale również – jako aktywni użytkownicy – uczestniczą w prowadzonych w serwisie dyskusjach.

Kryzys zaczął się od pewnej moderatorki o nicku Elfik32, która – jak wynika z udostępnionego przez jednego z Wykopowiczów opisu całej sprawy – naraziła się użytkownikom dość dowolną interpretacją regulaminu i usuwaniem treści z pobudek osobistych. Moderatorka podjęła bowiem skazaną na porażkę walkę z użytkownikami, przypominającymi jej niefortunne wypowiedzi i nagą sesję zdjęciową w malowniczej scenerii łanu zboża.

I w tym właśnie momencie zaczął działać tzw. efekt Streisand. Gdy w 2003 roku gwiazda, oburzona udostępnieniem w Sieci lotniczego zdjęcia jej domu usiłowała doprowadzić do usunięcia fotografii, wywołała zainteresowanie internautów, osiągając efekt odwrotny od zamierzonego – zdjęcie stało się powszechnie znane i bardzo popularne.

Nie inaczej było na Wykopie. Zablokowanie kilkunastu aktywnych użytkowników wywołało zrozumiały w takiej sytuacji gniew pozostałych i zainicjowało reakcję łańcuchową. Zemsta za działania moderatorki był okrutna: Wykop został zasypany znaleziskami, dotyczącymi zboża.

Tak strona główna serwisu wyglądała w niedzielę popołudniu:

Źródło: gadzetomania.pl