Koncert w hołdzie rtm. Witoldowi Pileckiemu w 65. rocznicę śmierci

Koncert w hołdzie rtm. Witoldowi Pileckiemu w 65. rocznicę śmierci

Jedyna w swoim rodzaju lekcja najnowszej historii Polski w rytmie hip-hopu w aranżacji na chór i orkiestrę. Już 24 majao 19,w klubie Rotunda!

W dniu 25 maja 2013 roku przypada 65. ROCZNICA ŚMIERCI ROTMISTRZA WITOLDA PILECKIEGO, potomka powstańców styczniowych, harcerza, oficera Wojska Polskiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej 1920 roku i kampanii wrześniowej, organizatora Tajnej Armii Polskiej, ochotnika do Auschwitz, więźnia nr 4859, twórcy obozowego ruchu oporu i pierwszych raportów o dokonywanym w Oświęcimiu ludobójstwie, żołnierza Kedywu AK, uczestnika Powstania Warszawskiego, w latach 1944-1945 więźnia niemieckiego stalagu 344 Lamsdorf, po wyzwoleniu żołnierza 2 Korpusu Polskiego w Włoszech. Wielkiego polskiego bohatera i patrioty, aresztowanego, torturowanego i w końcu zamordowanego w bestialski sposób po pokazowym procesie przez komunistów w więzieniu mokotowskim w maju 1948 roku. Do niedawna, ze względu na koleje losu naszej Ojczyzny, postać Rotmistrza Pileckiego zajmowała zdecydowanie odległe miejsce w świadomości społecznej. A przecież, jak śpiewa TADEK, Nikt nie zrobił tego, co ten polski żołnierz (…).

Już 24 maja 2013 roku o godz. 19.00 na głównej scenie ROTUNDY przy ul. Oleandry 1 w Krakowie odbędzie się wspaniałe wydarzenie, którym zamierzamy przypomnieć o Rotmistrzu. Zgromadzona publiczność będzie mogła uczestniczyć w niepowtarzalnej lekcji historii i patriotyzmu przeprowadzonej przy zastosowaniu niepowtarzalnej formy. Wydawać by się mogło, że nie ma nic bardziej sprzecznego jak połączenie hip-hopu z orkiestrą symfoniczną, chórem i solistami. Tymczasem, jak przekonaliśmy się o tym  w Filharmonii Krakowskiej 28 lutego 2013r. podczas koncertu WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI, spotkanie tak odmiennych sposobów ekspresji artystycznej stanowi rewelacyjną mieszankę wybuchową.

To jedyny taki koncert w którym hiphopowy rytm i najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne w aranżacji Marka Pawełka i Tomasza Chmiela zabrzmią w oprawie klasycznej. Wzbogacone o przejmujące teksty źródłowe z epoki, będą stanowiły doskonałą podstawę do refleksji nad tytułem naszego koncertu. Bo skoro mowa o tak fundamentalnych sprawach jak przyjaźń, honor, męstwo, umiejętność podejmowania właściwych decyzji w obliczu grożącego ostatecznego niebezpieczeństwa, szacunek do drugiego człowieka i wreszcie wierność i umiłowanie ojczyzny, to CZEMU MNIE O TOBIE W SZKOLE NIE UCZYLI?

PROGRAM:

Z płyty NIEWYGODNA PRAWDA Tadeusza Polkowskiego:

Niewygodna Prawda, Żołnierze Wyklęci I, Kresy, Ballada Grudniowa, Elegia o chłopcu polskim, Inka, Generał NIL, Rotmistrz Pilecki, Żołnierze Wyklęci II

Hymn Polskiego Państwa Podziemnego, Hymn Armii Krajowej, polskie pieśni patriotyczne i żołnierskie

WYKONAWCY:

TADEK

Z utworami z płyty NIEWYGODNA PRAWDA w aranżacji MARKA PAWEŁKA na głos solowy, chór i orkiestrę

TOMASZ CHMIEL – dyrygent

ANNA SUVOROWA – sopran, MATEUSZ PRENDOTA – tenor, MACIEJ DRUŻKOWSKI – bas, MAREK PAWEŁEK – instrumenty klawiszowe, GRZEGORZ FIEBER – perkusja

 

KRAKOWSKA MŁODA FILHARMONIA

Orkiestra Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Mieczysława Karłowicza w Krakowie – Nowej Hucie

 

PSALMODIA

Chór Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie

JANUSZ WIERZGACZ – przygotowanie chóru

 

TOMASZ CHMIEL, MAREK PAWEŁEK

Aranżacje utworów

 

PODCZAS KONCERTU ROZPORWADZANE BĘDĄ W FORMIE CEGIEŁKI PŁYTA TADEUSZA POLKOWSKIEGO NIEWYGODNA PRAWDA ORAZ DVD Z KONCERTU W RAMACH KRAKOWSKICH OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH Z 28 LUTEGO 2013. ZEBRANE FUNDUSZE ZOSTANĄ PRZEZNACZONE NA ORGNIAZACJĘ OGÓLNOPOLSKIEGO PROGRAMU EDUKACYJNEGO WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI SKIEROWANEGO DO UCZNIÓW GIMNAZJÓW I SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH ORAZ CZŁONKÓW ORGANIZACJI KOMBATANCKICH I NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH ORAZ PRZYGOTOWANIE KRAKOWSKIEGO ŚWIĘTA ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W 2014 ROKU. KONCERT CZEMU MNIE O TOBIE W SZKOLE NIE UCZYLI?, STANOWI ZAPOWIEDŹ NINIEJSZEGO PROGRAMU EDUKACUJNEGO.

 

BILETY DO NABYCIA:

Kasa biletowa Klubu ROTUNDA PN. – PT. godz. 16.00 – 19.00

Dostępne także na: www.ticketpro.pl,

W salonach EMPIK, MEDIA MARKT, SATURN PLANET, CARTON SHOP

Przedsprzedaż U/20 PLN, N/25 PLN; w dniu koncertu U/25 PLN, N/30 PLN

 

WIĘCEJ INFORMACJI NA:

www.zolnierze-wykleci.pl

zolnierzewykleci.info@gmail.com

 

Źródło: PCh24.pl