Zwycięskie głosowanie w europarlamencie. Tonio Borg wybrany komisarzem UE

Zwycięskie głosowanie w europarlamencie. Tonio Borg wybrany komisarzem UE

Unia EuropejskaParlament Europejski zatwierdził kandydaturę wicepremiera i szefa dyplomacji Malty na stanowisko komisarza UE ds. zdrowia. 386 europarlamentarzystów głosowało za, przeciwko 281, 28 wstrzymało się od głosu. Borg uzyskał zatwierdzenie mimo zaciekłych ataków europejskiej lewicy, sprzeciwiającej się nominacji katolickiego konserwatysty.

Borg zastąpił na stanowisku maltańskiego komisarza ds. zdrowia Johna Dallego, który ustąpił ze stanowiska na skutek afery korupcyjnej. Kandydaturę maltańskiego konserwatysty poparła chadecja. Część lewicy, zieloni i liberałowie opowiedzieli się przeciw zarzucając Borgowi… sprzeciw wobec aborcji i postulatów ruchu homoseksualnego.

13 listopada wicepremier brał udział w przesłuchaniu przez parlamentarne komisje ds. środowiska, zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Podkreślił wówczas, że jego priorytetem będzie wprowadzenie dyrektywy o produktach tytoniowych. Poparł tzw. plain packaging, czyli pomysł ujednolicenia opakowań papierosów. Do czerwca 2013 roku zamierza przedstawić propozycję dot. zakazu klonowania zwierząt.

Według Petera Liese głosowanie pokazuje, że wartości chrześcijańsko-konserwatywne mają swoje miejsce w spektrum europejskiej opinii. „Można nie podzielać wszystkich punktów widzenia Tonio Borga, ale są one legalne i nie ma żadnych podstaw do odrzucenia jego jako profesjonalnego i wykwalifikowanego komisarza. Ten wynik jest zwycięstwem wolności słowa i porażką tych wszystkich, którzy chcą grać rolę policjantów sumienia. Jest to też ważny sygnał dla dalszych prac Parlamentu Europejskiego” – stwierdził.

 

Źródło: PCh24.pl