Husaria przed Pałac Prezydencki. Oryginalna akcja społeczna

Husaria przed Pałac Prezydencki. Oryginalna akcja społeczna

husaria pałac prezydenckiSpołeczna akcja „Husaria przed Pałac” cieszy się coraz większym poparciem. Jej animatorzy mają nadzieję, że dwóch uskrzydlonych husarzy zaciągnie wkrótce wartę honorową przed Pałacem Prezydenckim podczas ważnych uroczystości.

Historycy, pasjonaci historii i militariów, którzy animują akcję „Husaria pod pałac” chcą przypomnieć o świetności polskiej jazdy ciężkiej, z której słynęła niegdyś w świecie. Husaria odgrywała ważną rolę w zwycięskich bitwach polskiej armii pod Kircholmem w 1605 r., Chocimiem w 1673 r., czy pod Wiedniem w 1683 roku.

Miłośnicy husarii od kilku już lat starają się przekonać Pałac Prezydencki, aby wydali zgodę na postawienie warty honorowej w postaci husarzy.

W akcję zaangażowali się m.in. członkowie grup rekonstrukcyjnych. Leszek Struczyński, towarzysz husarski Chorągwi Husarskiej Marszałka Województwa Pomorskiego, która stacjonuje w Gniewie, jest jednym z gorących jej orędowników.

– Popieram tę inicjatywę całkowicie, bo ten ewenement militarny, jaką była husaria, wymaga podkreślenia i rozpowszechnienia powtórnie wśród społeczeństwa. A jest to nasza duma narodowa i pewna wizytówka Polski – zaznacza Struczyński.

Jego zdaniem, warta honorowa husarzy podczas przyjmowania delegacji międzynarodowych pokazywałaby symbolicznie, że nasza Ojczyzna ma swój wkład w obronę zachodniej cywilizacji.

 

Źródło: PCh24.pl, NaszDziennik.pl