Masa Krytyczna w Polsce

masa krytycznaTen wyjątkowy ruch społeczny polega na organizowaniu się na wspólnych spotkaniach jak największej liczby rowerzystów i ich wspólnym przejeździe przez centrum miasta. Spotkania te odbywają się pod hasłem „My nie blokujemy ruchu, my jesteśmy ruchem” i mają na celu zwrócenie uwagi władz i ogółu społeczeństwa na problem często ignorowanych rowerzystów. Inicjatywa jest obecna w wielu miastach Polski i każdemu z nich zawdzięcza swoją nazwę, np. w Krakowie rowerzyści spotykają się co miesiąc w ramach Krakowskiej Masy Krytycznej.

Organizatorzy stołecznej akcji tak opisują swoje poczynania: „Warszawska Masa Krytyczna jest to przejazd pojazdów napędzanych siłą ludzkich mięśni, odbywający się w ostatni piątek każdego miesiąca, bez względu na pogodę i porę roku, o godzinie 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie. Jest to impreza niekomercyjna, organizowana przez wolontariuszy chcących aby Warszawa była przyjazna dla rowerzystów i dzięki dobrowolnemu wsparciu jej uczestników.”
Cykl Mas Krytycznych to także wiele innych imprez rowerowych, happeningów, lobbing w urzędach i inne działania umożliwiające osiągnięcie założonych celów.

Obecnie Warszawska Masa Krytyczna jest największą, comiesięczną imprezą rowerową w Europie, gdyż w miesiącach letnich liczba uczestników przekracza 2000 osób, a z miesiąca na miesiąc frekwencja jest coraz większa. W czerwcu br. ogólnopolski rekord liczby rowerzystów podczas „masy” padł w Trójmieście: tamtejszy przejazd skupił ponad 6000 osób. -Będziemy jeździć dopóki codzienna jazda rowerem po Warszawie nie będzie tak przyjemna i bezpieczna jak udział w naszej imprezie – deklarują organizatorzy akcji.

 

Źródło: masa.waw.pl, własne.