Stop jedynkom – akcja społecznego buntu

Stop jedynkom – akcja społecznego buntu

prof. Andrzej Piasecki„Stop jedynkom” to akcja społecznego sprzeciwu wobec dyktatu partyjnego, który powoduje, że większość mandatów poselskich jest obsadzona jeszcze przed wyborami. Partie polityczne ustalając kolejność na swoich listach wyborczych, sprowadzają tym samym wyborców do roli marionetek.

Inicjatorzy oraz uczestnicy akcji, której manifest można odnaleźć na stronie Facebook.com/STOP.JEDYNKOM , deklarują spełnienie 3 warunków, mogących pozytywnie wpłynąć na praktykę polityczną, skład przyszłego parlamentu i zasady funkcjonowania partii politycznych:

1. Nie będziemy głosować na kandydatów z numerem 1 na liście – ponieważ swoją pozycję (i miejsce w Sejmie) zawdzięczają wpływom w partii, a nie wyborcom.

2. Nie będziemy głosować na kandydatów, którzy już pełnili mandat parlamentarny – ponieważ wciąż przybywa nam posłów, senatorów, radnych i wójtów, którzy nie potrafią rozstać się z władzą.

3. Nie będziemy głosowali na kandydatów w wieku emerytalnym (60/65) – powinni zrobić miejsce innym.

Akcja ma charakter ponadpartyjny, nie rekomenduje się w niej głosowania na konkretną listę wyborczą. Organizatorzy deklarują natomiast poparcie dla kandydatów młodych, a także takich, którzy nie pełnili dotąd żadnej funkcji w parlamencie i nie startują do Sejmu RP z pierwszego miejsca (do Senatu RP w tym roku przewidziano jednomandatowe okręgi wyborcze).

– Głosuj, na którą partię chcesz, ale nie pozwól sobą manipulować! Nie popieraj ,,Jedynek’’! Możemy zrobić im STOP!!! – głosi odezwa zamieszczona pod wspomnianym adresem.

 

Źródło: Facebook.com/STOP.JEDYNKOM