Aborcja warunkowa wciąż legalna w Polsce – obywatelski projekt ustawy odrzucony

Aborcja warunkowa wciąż legalna w Polsce – obywatelski projekt ustawy odrzucony

Głosowanie nad obywatelskim projektem ustawy antyaborcyjnejObywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw, pod którym podpisało się blisko 600 tys ludzi, został decyzją Sejmu RP odrzucony. Głosowanie odbyło się dnia 31 sierpnia w godzinach wieczornych.

O odrzucenie projektu wnioskowały dwie zajmujące się nim komisje: Polityki Społecznej i Rodziny oraz Zdrowia. Do takiego wyniku głosowania na poziomie komisji doprowadziła uprzednia decyzja Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej o zastosowaniu dyscypliny głosowania w komisjach. Problem łamania sumień posłów PO, opowiadających się do tej pory przeciwko aborcji i za przyjęciem przepisów chroniących życie, był podnoszony również na posiedzeniu plenarnym, bezpośrednio przed głosowaniem.

Ostatecznie, zgodnie z wnioskiem komisji głosowało 191 posłów, wobec 186 głosów przeciwnych i 5 wstrzymujących się. Zabrakło więc 6 głosów, dzięki którym prawo chroniące życie od poczęcia, bez jakichkolwiek wyjątków, mogło stać się obowiązującym w Polsce. Inicjatywa obywatelska doznała więc porażki na poziomie prac parlamentarnych, głos bardzo licznej grupy Polaków został przez ich przedstawicieli zignorowany.

Źródło: PrawoDoNarodzin.pl